İl Bazında Kişi Başına Düşen E-Ticaret Harcamaları klh kjh kjh kjh gkjh

İÇİNDEKİLER

Van Gogh En Bilindik 5 Eseri

Vincent Van Gogh, sanat tarihinin gelmiş geçmiş en önemli sanatçılarından biridir. Hollandalı olan sanat dehası hayatı botunca birçok farklı zorluk çekmiştir. Bunları eserlerine de yansıtan ressam, ilk kez 28 yaşında resim yapmaya başlamıştır. Uzun yıllar boyunca tablolarını duyuramayan büyük ressam, hayattayken yalnızca bir tablo satabilmiştir. Ancak ölümünden sonra yeniden keşfedilmiş ve dünya çapında üne kavuşmuştur. Hadi gelin Van Gogh’un en bilindik beş eserine göz atalım.

Arles’deki Yatak Odası (Bedroom In Arles), 1889

Van Gogh kendi hayatını sık sık resimlerine yansıtmış bir ressam. Bu anlamda en önemli eserlerinin başında da kendi yatak odasını resmettiği bu eser yer alıyor. Bu oda ile ilgili aslında birbirine benzeyen üç farklı resim var. Bu eserle temelde anlatmak istediği şey ise sükûnet. Farklı renklerle sakinliği resmetmek istemiş. Şu anda bu eser Amsterdam Müzesi’nde yer alıyor. 

Yıldızlı Gece (The Starry Night), 1889

Yıldızlı Gece Van Gogh’un belki de en ünlü eseridir. Üzerine o kadar fazla tartışmalar yapılmıştır ki birçok farklı sanatçıya ilham olmuştur. Bu eserin en çok dikkat çeken özelliği usta sanatçının kendine has tekniği ile boyaları kullanarak çizmesi. Aslında bu eseri çizerken çok da sağlığı yerinde değildi. Ancak bir gün güneşin doğuşunu izlemesinin ardından bunu yaptığı iddialar arasında. Bu ünlü eser şu anda New York’ta Modern Sanatlar Müzesinde yer alıyor.

Cafe Terrace At Night, 1888

Van Gogh bu resmi bu kafeyi gece gördüğünde yapmaya karar vermiş. Aslında renklerinde o kadar etkileniş ki hemen çizmek istemiş. Bu ünlü eser şu anda Hollanda’da Kröller-Müller Müzesi’nde yer alıyor. Hatta ünlü ressam bir mektubunda bu eseri için şunları söylüyor:
“Yıldızlı bir akşamda o kafenin dışarıdan görünüşü, en az yıldızlar kadar parlak. Tabloyu karanlıkta gördüğüm renklerle resmedeceğim. Kafenin sarısı benim gördüğüm sarı olmayabilir, hatta yerdeki taşların rengi başka bile olabilir… Şu bir gerçek ki, gece ışığında yeşil yerine mavi görebilirim, lilayı mor seçebilirim. Ama beyaz ışıktan, mum ışığına geçtiğin zaman en zengin sarıları ve turuncuları yakalayabiliyorsun.”

Ayçiçekleri (Sunflowers, 12 Sunflowers In A Vase), 1888

Bu eseri Van Gogh’un en sevilen eserlerinden birisidir. Dünya genelinde ünlü olan bu eser şu anda Londra’da National Gallery’de yer alıyor. Aslında ünlü ressam bunları Gaugin için çizer. Çünkü kendisini ziyarete gelmeden önce onun kalacağı odayı bu eserle dekore etmek ister. Ancak ne yazık ki sonrasında Gaugin ile yaşadıkları bir tartışma sonucu ünlü ressam sinir krizi geçirip kulağını keser ve hastaneye kaldırılır.

Sargılı Kulaklı Otoportre (Self Portrait With Bandaged Ear), 1889

Van Gogh kulağını kestikten iki hafta sonra bu resmi yapıyor. Bu oto potresiyle aslında kendisini değişen imajını ilk defa ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda normale döndüğünü de gösterme niyetinde tabii. Akıl hastanesinde kalmasının gerekli olmadığını doktorlara ispat etme peşinde.  

Giriş Yap
00 : 00

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. “Üye ol” veya “Sosyal Hesap” butonlarından birine basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.