İl Bazında Kişi Başına Düşen E-Ticaret Harcamaları klh kjh kjh kjh gkjh

İÇİNDEKİLER

Son zamanlarda birçok farklı destekleyici gıda popüler oluyor. Üstelik bu gıdalar sosyal medyanın etkisiyle hızla yaygınlaşıyor. Şimdilerde ise maca adını sıkça duymaya başladık. 

Maca, Peru And Dağlarından gelen bir bitki türüdür. Bu bitki, yüzyıllardır enerji, libido ve sağlıklı bir hormonal dengenin sağlanması için kullanılmıştır. Maca, özellikle kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller, amino asitler ve antioksidanlar gibi çeşitli besin maddeleri içermektedir. Ayrıca, maca, stres, depresyon ve enerji düzeyleri gibi konulara da pozitif etkileri olduğu bildirilmektedir.

Peki, Maca Nedir?

Her ne kadar matcha ile karıştırılsa da aslında maca başka bir gıda. Güney Afrika’dan gelen maca, oldukça yüksek rakımlarda yetişiyor. Bu nedenle oldukça zorlu şartlarda dayanıklı yapısını koruması mümkün oluyor. Aynı zamanda Peru ginsengi de denilen bitki, yıllar boyunca Güney Amerika’da gıda olarak tüketilmiş. Aynı zamanda tıbbi tedavilerde de kullanılmış. Özellikle Güney Amerika’da hormonları dengelemek, libido ve doğurganlığı artırmak için tercih sebebi olmuş. Ayrıca zihinsel berraklık ve mental direnç için de hep tercih edilmiş.

Macanın Faydaları Neler?

Her ne kadar reklamlarda mucizevi bir ürün olduğu söylense de abartılara kulak asmamak gerekli. Tabii maca oldukça faydalı bir yiyecek ve destekleyici gıda. Bu nedenle sağlıklı beslenme diyetlerinde yer alması oldukça faydalı olacaktır. Ama bu konuda araştırmalar yeni başladığı için bilimsel açıklamalar sınırlı kalıyor. Yine de yüzyıllar boyunca kullanıldığından neye yaradığı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün. Özellikle sporcular için oldukça faydalı. Çünkü performansı ve odaklanmayı artırıyor. Ayrıca enerji verirken egzersiz gücüne de katkı sağlıyor.

Maca Ruh Halinize İyi Gelir

Özellikle içsel huzur için de faydalı olan bu bitki birçok psikolojik rahatsızlıkta yardımcı oluyor. Hatta menopoz dönemindeki kadınlarda anksiyeteyi azaltırken depresyon semptomlarını da azaltıyor. Bunun bilimsel dayanağı ise içerisinde yer alan ‘flavonoid’ isimli bileşenler. 

Maca, içerisinde yer alan flavonoid bileşenlerinin yanı sıra, alkaloidler, saponinler, taninler, aminler, glikositler ve polisakkaritler gibi diğer bileşenleri de içermektedir. Bu bileşenler, maca'nın sağlık üzerinde çeşitli etkileri oluşmasını sağlamaktadır.

Maca, menopoz dönemindeki kadınlar için özellikle faydalı olabilir çünkü içerisinde yer alan bileşenler, hormon dengesini düzelterek, semptomları azaltabilir. Özellikle, maca içerisinde yer alan flavonoid bileşenler, depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar, maca'nın menopoz dönemindeki kadınlarda anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltabildiğini göstermektedir.

Besleyici Birçok Vitamin ve Mineral İçeriyor

Maca oldukça besleyici ve içerisinde birçok önemli vitamin ve mineral yer alıyor. Ayrıca güçlü bir karbonhidrat kaynağı olan bu bitki düşük oranda yağ içeriyor. Üstelik C vitamini, bakır ve demir gibi temel vitamin ve mineraller de içerisinde mevcut. Öyle ki yaklaşık 30 gram maca kökü tozu tüketiminde günlük C Vitamini ihtiyacının % 133’ü karşılanmış oluyor. Aynı şekilde bakır ihtiyacının da neredeyse hepsi karşılanıyor.

Siz de bu oldukça fazla faydaya sahip gıdayı farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Bunu ister bir tatlının içerisinde ister bir içecek karışımında yapın. 

Evet, maca kökü tozu farklı şekillerde tüketilebilir. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanlar şunlardır:

smoothie'lerin içerisinde
yoğurt ve müsli gibi kahvaltılıkların içerisinde
çorbaların ve sosların içerisinde
bitki çaylarında Sipariş verebilirsin -> (Browntea bitki çayı)
bisküvi ve keklerin hamurunda
maca kökü tozu içecekleri (örneğin maca latte)
Ayrıca maca kökü tozu, çok yönlü bir gıda olduğu için lezzet olarak da oldukça uyumlu olur. Örneğin, tatlılar için kullanıldığında, tatlarını arttırmak için kullanılabilir. Aynı şekilde, salatalar için de kullanıldığında, lezzetini arttırmak için kullanılabilir.

Giriş Yap
00 : 00

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. “Üye ol” veya “Sosyal Hesap” butonlarından birine basarak Üyelik Sözleşmesi’ni, Rıza Metni’ni, Çerez Politikası’nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.